Blanka Lipińska

Ekscentryczka, skandalistka i celebrytka – te trzy słowa zdają się niezwykle trafnie określać autorkę sprzedażowych hitów “365 dni”, “Ten dzień” oraz “Kolejne 36 dni”. Ukończyła studium kosmetyczne, pracowała jako fizjoterapeutka-hipnotyzerka i menadżerka klubów nocnych, w świat literacki weszła z impetem, niemal od razu osiągając sukces. Kim jest Blanka Lipińska i na czym polega fenomen jej popularności?

Romans jak ze snów

Bohaterką powieści Blanki Lipińskiej, zarówno “356 dni”, jak i jej kontynuacji, jest Laura Biel, która podczas wycieczki na Sycylię ze znajomymi w niespotykanych okolicznościach zostaje porwana przez szefa włoskiej mafii. Dzieje się to nie przez przypadek, ponieważ mężczyzna, cudem uniknąwszy śmierci, w przedśmiertnej wizji widzi twarz Laury. To doświadczenie utwierdza go w przekonaniu, że kobieta jest mu przeznaczona. Wiedziony obsesją na jej punkcie, najpierw ją porywa, ograniczając jej kontakty z bliskimi, a później daje jej 365 dni na to, by odwzajemniła jego starania. Przez przedstawienie postaci silnego i dominującego bohatera męskiego oraz uległej postaci kobiecej, powieści Lipińskiej określane są jako polska wersja “50 twarzy Greya”. Autorka nie przebiera w środkach. Ukazuje seks pełen pasji i namiętności, pobudzając fantazje czytelników, którzy w historię Laury Biel zagłębiają się z wypiekami na twarzach. Choć złośliwi twierdzą, że twórczość Blanki Lipińskiej nie jest literaturą najwyższych lotów, to należy przyznać, że dzięki swej bezpruderyjności i bezpośredniości, wciąż zyskuje sobie rzesze fanów.

W obliczu kontrowersji

Do zainteresowania ekranizacją powieści z pewnością przyczynił się literacki sukces autorki. Długo zapowiadana premiera filmu na podstawie “365 dni” odbyła się w lutym, tuż przed Walentynkami. Opinie widzów były podzielone. Wielu zachwycało się porywającą historią miłości głównych bohaterów oraz urodą włoskiego aktora, który wcielił się w rolę Massimo. Bardziej sceptyczne komentarze dotyczyły głównie scenariusza i bardzo płytkich dialogów. Wszyscy jednak pozostawali zgodni co do pięknych zdjęć malowniczej Sycylii. Kontrowersje związane z premierą filmu nie ograniczały się jedynie do faktu, że ekranizacja była promowana jako pierwszy polski film erotyczny. Fala krytyki związana była z jedną z pierwszych scen, w której główny bohater zmusza do seksu oralnego stewardessę. Choć ciężko z tym dyskutować, literatura rządzi się swoimi prawami, a kolejne kontrowersje jedynie przyczyniają się do medialnego rozgłosu. Jedno jest pewne – poprzeczka została zawieszona wysoko i ciężko przewidzieć, czym Blanka Lipińska zaskoczy nas w przyszłości.

Książka zdjęcie utworzone przez senivpetro - pl.freepik.com